Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
8:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
26.09.2018
Platby kartou ZDARMA
Rádi Vám oznamujeme že platby kartou a bankovní tlačítka jsou již zprovozněny na našem eshopu ZDARMA. Co to znamená? To znamená, že pohodlně zaplatíte... číst celé
26.09.2018
Výroba svítidel na míru
Rozšiřujeme nabídku výroby na míru. To znamená, že každý si příjde na své...  Od svítidel pod kuchyňskou linku, přes ambient a dekorační svítidla až ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Články o LED osvětlení
  3. LED pásky a jak vybírat?
19.02.2019

LED pásky a jak vybírat?

Jak vybrat kvalitní LED pásek?

V první řadě je třeba si uvědomit co od LED pásku a konkrétního osvětlení požadujete. Hlavní tři požadavky na osvětlení jsou - světelný výkon (intenzita zdroje světla - LED pásku), barva světla a index podání barev (CRI).

Světelný výkon LED pásku

Je důležitý pro výběr vhodnosti pro hlavní, dekorační, nebo náladové osvětlení a tak dále. Díky světelného výkonu si zvládnete sami vybrat LED pásek k vámi vybranému účelu. Nezapomínejte však na úbytek osvětlení přes difuzor, a taky na odrazy světla od stěn, stropu atd. Čím je plocha od které se světlo odráží tmavší tím větší úbytek světla při odrazu. Pro hlavní osvětlení prostor potřebujeme vysoký světelný výkon abychom mohli například číst. Naopak pro relaxační osvětlení nebo ambient light nám stačí nízký světelný tok zdroje světla. 

Barva světla

Díky barvy světla se budete cítit buď příjemně nebo méně příjemně. Proto dbejte při výběru osvětlení také na barvu světla, která vám bude dělat například doma nebo v práci příjemnou atmosféru. 
Do komerčních a industriálních prostor doporučujeme studenou bílou (max do 6000K - sněhově bílá barva světla, která nemá modrý nádech), může být i denní bílá barva 4000-4500K.
Do pracovních prostor, domů, recepcí atd. doporučujeme denní bílou barvu světla 4000-4500K pro menší namáhání očí. 
Pro odpočinkové prostory, ložnice, hotelové chodby a pokoje naopak doporučujeme teplou bílou barvu světla 3000K. Pro různé designové osvětlovací účely je také vhoná extra teplá bílá 2700K nebo i barevné osvětlení pro vytvoření nálady nebo multi barevné pro koloroterapeutické a relaxační účely.

Index podání barev CRI

Je vlastně indikátor kvality světla který nám ukazuje jak reálně vidíme barvy pod umělým světlem. Stupnice je od 1-100% kde 100% je rovno slunečnímu světlu. Čím více se index podání barev blíží číslu 100 tím jsou barvy pod umělým světlem věrnější a oko se nám méně namáhá protože nám mozek nemusí zpracovávat informace o rozdílech v barvách vnímaných našim okem.
Například když přijdete do obchodu a osvětlení není kvalitní ani se nám jídlo nebo oblečení nebude líbit a půjdeme raději někam jinak, kde nám například oblečení bude připadat hezké jasné a s pěknými barvami a proto si tam i produkt raději koupíme.

LED pásky pro hlavní osvětlení s vysoce svítivými čipy

Pro hlavní osvětlení potřebujeme hodně světla, proto je třeba vybírat LED pásky hlavně podle výkonu nebo svítivosti, pro hlavní osvětlení je velmi důležité také CRI. Je potřeba si uvědomit jakou intenzitu světla obyčejné žárovky chceme nahradit nebo se k ní alespoň přiblížit.
Nesmíme však zapomínat na mnoho dalších aspektů moderního LED osvětlení. Tyto se v mnohém liší od obyčejných wolframových žárovek jako například tvar, úhel vyzařování, nutnost napájecího zdroje atd.

Intenzita klasických žárovek v lumenech (lm)

pro porovnání s moderním LED osvětlením. Tyto hodnoty jsou jen orientační, protože každý výrobce klasických žárovek do svítidel a lustrů je vyrábí podle svých standardů. To v praxi znamená, že dvě vizuálně stejné žárovky se stejným popisem 230V 60W, ale každá od jiného výrobce nemají stejné specifikace při měření ať už jde o svítivost (lm), opravdový odběr (W), ale taky životnost vlákna a tím celé žárovky.

25W = 170-200lm
35W = 300-330lm
40W = 360-400lm
50W = 460-520lm
60W = 550-640lm
75W = 700-850lm
100W = 1000-1350lm

Podle těchto hodnot můžete porovnat svítivost zdrojů LED osvětlení s klasickou žárovkou a zhodnotit tak kolik metrů a jak výkonný si zakoupit. Musíte také brát v potaz další prvky, které osvětlení ovlivňují. Například musíte myslet na to, že nainstalovaný LED pásek bude v hliníkovém profilu s difuzorem (krytkou), který světlo utlumí cca 3-20% podle použitého materiálu (nejlépe, když tuto informaci výrobce nebo dodavatel uvádí ve specifikacích u difuzorů, protože každý výrobce vyrábí difuzor jinak hrubý nebo i z trochu jiného materiálu).

 

 

 

 

 

Jak postupovat při výběru napájecího zdroje pro LED pásky si můžete přečíst zde.

Pro výběr LED žárovek a LED svítidel si můžete přečíst více zde.

Pro výběr LED osvětlení do domů si můžete přečíst více zde.

Pro výběr LED osvětlení do komerčních prostor si můžete přečíst více zde.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli :)

  

 JAK U NÁS VYBÍRAT LED OSVĚTLENÍ?     JAK VYBÍRAT LED ŽÁROVKY?     JAKÉ MÁM MOŽNOSTI? 

 

Smart LED Lighting s.r.o - s námi potmě nebudete!

 Podporujeme různé malé i velké smysluplné projekty pro dobrou věc - podpořte je s námi s vědomím, že všichni můžeme být užiteční B-smart.cz

B-Smart

LED projekty

Řízení LED osvětlení

Měření intenzity osvětlení

Montáž a instalace

Prosvětlené stropy

LED pásky

Individuální přístup

Osvětlení na míru

Následujte nás

Na facebooku 

 

Kontakty
Logo
LED projekty a velkoobchod
8:00 - 18:00
VAŠE LED SPECIÁLKA - B-SMART
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz