Podnikáš nebo zastupuješ firmu? Nakupuješ často nebo ve větším množství? Registruj se u nás a napiš nám.

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
8:00 - 18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat 608 577 376
Nakupte ještě za 2 001 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
26.09.2018
Výroba svítidel na míru
Rozšiřujeme nabídku výroby na míru. To znamená, že každý si příjde na své...  Od svítidel pod kuchyňskou linku, přes ambient a dekorační svítidla až ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Jak vybrat vhodné napájecí zdroje pro led pásky?
21.02.2019
Jak vybrat vhodné napájecí zdroje pro led pásky?
Pro správný výběr napájecího zdroje pro led pásky, je třeba znát nejen výkon a délku led pásku, který chcete rozsvítit, ale je potřeba znát i další de... číst celé
Jak poznat kvalitní led pásky?
20.02.2019
Jak poznat kvalitní led pásky?
Vybrat a poznat kvalitní LED pásek v dnešní době opravdu není jednoduché. Zvlášťě když k led páskům dodavatelé, mnohdy i výrobci dodávají s těží jen z... číst celé
Jak vybrat led světla a osvětlení
19.02.2019
Jak vybrat led světla a osvětlení
Jak postupovat při výběru LED osvětlení? Tipy a triky jak vybrat to správné osvětlení pro Váš domov, kancelář, dílnu nebo zahradu číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. O LED osvětlení
  3. Jak vybrat led světla a osvětlení
19.02.2019

Jak vybrat led světla a osvětlení

Jak vybírat led osvětlení podle barvy světla CCT? 

Teplá bílá barva světla 3000K a nižší (do žluta) 

je nejvíce podobná světlu těsně před západem, při západu a po západu slunce a je nám příjemná pro odpočinek a relaxaci - proto je teplá bílá barva světla vhodná do ložnice, obývacího pokoje a podobně, třeba jako ambientní nebo odpočinkové osvětlení.

Denní bílá barva světla 4000K 

je nejbližší přímému slunečnímu světlu přes den a je ideální pro veškeré činnosti - proto je denní bílá barva světla nejvhodnější jako hlavní osvětlení téměř do všech prostor.

Studená bílá barva světla 6000K a výše

(čím vyšší číslo nad 6000K tím více je nádech světla do modra) toto je světlo sněhově bílé až namodralé jako když je ve dne pod mrakem nebo ve stínu při modré obloze a obsahuje nejvíce modré složky, která stimuluje lidský mozek a jednoduše řečeno "člověku se nechce spát" proto je toto osvětlení vhodné jako hlavní osvětlení do pracovních prostor i pro firmy s více směnným provozem.

Toto jednoduché shrnutí výběru led osvětlení je výsledkem mnoha výzkumů které takto doporučují různé barvy světla pro různé prostory.


Tabulka prorovnání barvy světla CCT pro led osvětlení

toto vyobrazení platí jak pro led žárovky tak pro led pásky i veškeré další světelné zdroje. Podle tohoto srovnání snadno zjistíte která barva světla je která a můžete se jednodušeji při výběru svítidel či led pásků k osvětlení zorientovat.

barva led světla pro výběr led pásky

Nicméně někteří lidé z různých důvodů nemají rádi studenou barvu světla a někteří na druhou stranu nemusí tu teplou proto konečný výběr led osvětlení podle barvy světla je více méně subjektivní.
Každopádně je dobré si uvědomit, že barva světla a jeho intenzita ovlivňuje člověka a jeho náladu, z tohoto důvodu se také používá barevné osvětlení jako náladové nebo dokonce jako "koloroterapie".


Výběr led svítidla podle použití

Pokud máte lustr nebo svítidlo do kterého potřebujete žárovku, je v pořádku žárovky nahradit úspornější variantou a to za led žárovky. Jestli ale uvažujete o změně svítidla je mnohem lepší již zvolit kompletní led svítidlo, protože led žárovky mají mnohem menší prostor pro napáječ k napájení led čipů. Oproti obyčejným led žárovkám, kde je velmi obtížné takový malý napáječ chladit a udržet v limitech pracovního teplotního rozsahu, mají led svítidla obrovskou výhodu a proto také vydrží mnohem déle i v nepříznivých podmínkách.

Doporučujeme proto

vždy, když je to možné raději upřednostnit a zakoupit celé led svítidlo. Můžete také vytvořit osvětlení s led pásky, pro které si můžete vybrat opravdu kvalitní napáječe. V dnešní době je již tak mnoho druhů designových led svítidel, že většinou není obtížné si kvalitní designové či účelové led svítidlo které opravdu vydrží vybrat.


Upozornění na levné led produkty

Upozorňujeme však před levnými náhražkami designových svítidel a vůbec levnými led svítidly, led žárovkami, led pásky atd. Tyto jsou tak levné vždy na úkor něčeho. Není titiž možné aby ty nejlevnější a ošizené části měly alespoň poloviční životnost jako drahé kvalitní části - ať už se bavíme o led čipech pro led osvětlení nebo jejich napájecích zdrojích.


Trocha technických výrazů kolem led osvětlení

Začněme u led čipů pro led osvětlení

protože jsou základem led technologie. Tyto čipy se skládají také z mnoha částí (pro mnohé je to určitě novinka) které mohou být kvalitní nebo nekvalitní, mohou však také splňovat jakýsi pomyslný "zlatý střed". Každopádně všechny led čipy nebo led diody můžeme roztřídit na kvalitní a nekvaliní podle životnosti a nebo podle kvality světla či dokonce podle efektivity a svítivosti led čipu nebo led diody. 
Mnoho výrobců a prodejců totiž hledí jen na cenu a proto vyhledávají jen ty nejlevnější komponenty a to i led čipy. Takovýto levný například led pásek jsou pro zákazníka jen vyhozené peníze, nejen že koupím sice nejlevnější led pásek, ale taky ten nejvíce předražený v porovnání cena výkon. Tyto levné čipy totiž vydrží jen krátkou dobu svítit, navíc mají horší tepelnou vodivost kvůli použitým materiálům ale to hlavní je že levné použité materiály nevydrží dlouhodobě provozní teplotu. Teplota je totiž u led osvětlení a led čipů kámen úrazu. 

V porovnání s kvalitním čipem, který lépe odvádí teplo a navíc vydrží vyšší provozní teploty se takový levný led čip "spálí" za nesrovnatelně kratší dobu.
To znamená, že levné led pásky můžeme použít do navrženého projektu a i přesto že je budeme chladit tak se "spálí" při běžném použití za velmi krátkou dobu v porovnání s kvalitními led pásky. 


Napájecí zdroje a trafa pro led pásky a led osvětlení.

Je třeba si uvědomit, že napájení moderního led osvětlení ať už jsou to led pásky, led žárovky, led svítidla nebo jiné led produkty je pro každý typ led produktu potřeba jiný napájecí zdroj. Tyto napájecí zdroje můžeme rozdělit na dva základní typy - zdroje konstantního napětí a zdroje konstantního proudu. U obou typů je důležitá účinnost zdroje a odchylka napětí nebo proudu v %.

Zdroje konstantního napětí

Tyto zdroje jsou klasické jaké všude vidíme a velmi dobře známe. Jsou to totiž napájecí zdroje, kde je hlavním ukazatelem výstupní napětí zdroje, které nám ukazuje hodnotu stabilizovaného výstupního napětí. Jako další nejdůležitější jednotkou je výkon zdroje ten nám ukazuje jak moc můžeme zdroj zatížit. Dále musíme brát v potaz i účinost napájecího zdroje abychom zachovali co možná nejdelší životnost napáječe. Více informací o zdrojích napětí pro led pásky naleznete v článku. 

Zdroje konstantního proudu

Tento typ napájecích zdrojů je speciálně vyráběn pro různé účely, ale v našem případě hlavně pro led osvětlení. Tyto zdroje nám totiž poskytují proměnlivé napětí, ale hlavně stabilní výstupní proud. Proč ale proměnlivé napětí a stabilní proud? 
Je to jednoduché, protože led čipy a led diody jsou stavěné na "nějaký maximální procházející proud", který zaručuje jejich maximální životnost a taky svítivost.

Co s tím má však společného proměnlivé napětí? To je pro elektro technicky znalého člověka taky jednoduché, ale pro laika už většinou ne. Jde o to, že nechceme použít jeden zdroj na jeden čip a nebo jeden zdroj na mnoho čipů najednou v paralelním zapojení protože by se součet proudů znásobil a tím by se napájecí zdroj spálil. Proto se využívá serioparalelního zapojení abychom dosáhli co nejvyšší účinnosti při led osvětlení a také co nejdelší životnosti konkrétního led svítidla nebo led čipu.

Co to je PFC a co bychom o něm měli vědět?

PFC je zkratka pro korekci účiníku jak ve zdrojích konstantního napětí tak i ve zdrojích konstantního proudu. Toto se však ještě dělí na aktivní pfc a pasivní pfc. 

Pasivní PFC

je již dnes v EU zákonem dané pro každý elektro napáječ, ať už pro led osvětlení nebo v jiném odvětví. Toto je však jen částečně účinné, ale potřebuje pouze pár komponentů k funkčnosti. Takovýto napáječ s pasivním pfc je ve všech levných led svítidlech, led žárovkách atd. Na jednu stranu je dobré že tyto produkty mají alespoň nějakou korekci účiníku, ale pro životnost například led žárovky je to opravdu důležitý faktor. Proto ikdyž kvalitní například led žárovka může mít životnost 15tis hodin, záleží na kvalitě napáječe v led žárovce jestli ji uchrání proti špičkám napětí nebo naopak případnému poklesu napětí. 

Aktivní PFC

Při návrzích a plánování projektů led osvětlení, je vždy potřeba dbát na mnoho detailů, které mohou ovlivnit jak životnost tak návratnost led projektu. 

 

Proto raději dbejte na to abyste si zakoupili kvalitnější dražší svítidlo, které splňuje kritéria kvality nebo značkové svítidlo u kterého víte, že se značka a její dodavatel za vadný produkt postaví a vymění Vám jej.
Stává se v poslední době totiž to, že prodejci se nechce řešit reklamace, anebo si prodejce vymyslí hloupé pravidla pro nepřevzetí či neuznání reklamace. 
Správné však je, ikdyž je svítidlo poškrábané nebo jen lehce poškozené převzít svítidlo v rámci reklamace a zjistit co je se svítidlem španě a popřípadě vadnou část vyměnit nebo i celé svítidlo. Toto však platí pouze pokud je vadná část nepoškozená manipulací zákazníka.


Jak vybrat led pásky a příslušenství si můžete přečíst zde.

Jak vybrat napájecí zdroj pro led pásky si můžete přečíst zde.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli :)

  

JAK VYBRAT LED OSVĚTLENÍ     JAK VYBRAT LED PÁSKY    PROJEKTY LED OSVĚTLENÍ

 


 

Proč Smart LED Lighting s.r.o

 

led osvetleni a svitidla na mirukvalitni led pasky svitidla zarovkyled svitidla levne pasky panely trubicedesignova led svitidla pasky zarovky

 

S námi potmě nebudete!

 


 

STAŇTE SE NAŠÍM REGIONÁLNÍM PRODEJCEM A NAVYŠTE SVÉ ZISKY

 

Pokud se chcete stát naším regionálním prodejcem, neváhejte nás kontaktovat!

Tel: 608 577 376   e-mail: prodej@b-smart.cz

 

B-Smart - kompletní řešení

LED projekty

Elektrické topení

Chytré domy

LED světla na míru

  • Výroba svítidel na míru
  • Montáž a instalace
  • Prosvětlené stropy
  • Řízení LED osvětlení
  • Měření intenzity osvětlení
Kontakty
Logo
LED projekty a velkoobchod
8:00 - 18:00
VAŠE LED SPECIÁLKA - SMART LED LIGHTING s.r.o
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz