Podnikáš nebo zastupuješ firmu? Nakupuješ často nebo ve větším množství? Registruj se u nás a napiš nám.

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
8:00 - 18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat 608 577 376
Nakupte ještě za 2 001 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
26.09.2018
Výroba svítidel na míru
Rozšiřujeme nabídku výroby na míru. To znamená, že každý si příjde na své...  Od svítidel pod kuchyňskou linku, přes ambient a dekorační svítidla až ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Jak vybrat vhodné napájecí zdroje pro led pásky?
21.02.2019
Jak vybrat vhodné napájecí zdroje pro led pásky?
Pro správný výběr napájecího zdroje pro led pásky, je třeba znát nejen výkon a délku led pásku, který chcete rozsvítit, ale je potřeba znát i další de... číst celé
Jak poznat kvalitní led pásky?
20.02.2019
Jak poznat kvalitní led pásky?
Vybrat a poznat kvalitní LED pásek v dnešní době opravdu není jednoduché. Zvlášťě když k led páskům dodavatelé, mnohdy i výrobci dodávají s těží jen z... číst celé
Jak vybrat led světla a osvětlení
19.02.2019
Jak vybrat led světla a osvětlení
Jak postupovat při výběru LED osvětlení? Tipy a triky jak vybrat to správné osvětlení pro Váš domov, kancelář, dílnu nebo zahradu číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. O LED osvětlení
  3. Jak vybrat LED pásek?
19.02.2019

Jak vybrat LED pásek?

Jak vybrat LED pásek, jeho výkon či barvu světla?

LED pásky a barva světla

Je to v celku jednoduché, záleží která barva světla je pro Vás příjemnější, ale samozřejmě pro různé prostředí i činnosti je vhodná jiná barva světla a LED pásek je potřeba k tomu přizpůsobit. 

Jak je všeobecně známo barva (vlnová délka) chromatičnost světla působí na náš cirkadiální systém, který ovlivňuje biorytmus člověka a tato pravidla platí nejen pro LED pásky

Všeobecně doporučujeme teplejší barvy 3000K a nižší do prostor pro odpočinek jako ložnice, obývací pokoje atd.
Světlejší barvy světla 4000K doporučujeme do prostor denních, pracovních, studijních atd. Toto světlo je podobné slunečnímu svitu přes den.
Studené barvy světla 5000K, 6000K a výše doporučujeme do industriálních či komerčních, pracovních nebo studijních prostorů, kde je vyšší riziko únavy, protože modrá složka světla člověka stimuluje více a potlačuje tak únavu. Jednoduše všude, kde se jedná o dlouhodobou a mentálně náročnou činnost, kdy člověk potřebuje světelnou stimulaci.

Díky barvě světla LED pásky se budete cítit buď příjemně nebo méně příjemně. Je proto důležité myslet především na barvu a intenzitu světla, která vám bude dělat například doma nebo v práci příjemnou atmosféru. 

Zjednodušeně řečeno do komerčních a industriálních prostor jako výrobní haly atd. doporučujeme barvu světla LED pásek se studenou bílou (nad 6000K - s lehce modrým nádechem světla), může však být i denní bílá barva 4000K a více podle osobních preferencí.
Do pracovních prostor, domů, recepcí atd. doporučujeme LED pásek s denní bílou barvou světla 4000-4500K pro menší namáhání očí. 
Pro odpočinkové prostory jako obývací pokoj, ložnice, hotelové chodby a další pokoje naopak doporučujeme LED pásky s teplou bílou barvou světla 3000K nebo nižší.
Pro noční osvětlení a osvětlení průchozích částí v noci doporučujeme LED pásek s barvou světla od 2700K a nižší (čím nižší teplota světla tím lépe, nejlépe pak 1900K a níže) nebo oranžovou či červenou barvou světla.
Pro různé designové osvětlovací účely je také vhoná extra teplá bílá 2000K až 2700K, jantarově žlutá, zlatě žlutá nebo multi barevné světlo pro vytvoření nálady či koloroterapeutické a relaxační účely.

jak vybrat barvu světla

Jak vybrat LED pásek?

Hlavní kritérium pro LED pásek je účel jeho použití - hlavní osvětlení, pracovní osvětlení, odpočinkové osvětlení, dekorační nebo noční osvětlení. Tady hraje hlavní roli výkon jak elektrický tak světelný, kde je pro hlavní osvětlení samozřejmě vhodný vysoký světelný výkon LED pásku v lm a to alespoň kolem 1000lm/m a více

Taky je potřeba si uvědomit jestli LED pásek bude vidět nebo ne, jsou totiž různé hustoty čipů na metru led pásku. Některé LED pásky mají vyšší hustotu čipů a s difuzorem je světlo vidět jednolitě, některé LED pásky mají méně čipů na metr a jsou pod difuzorem vidět světelné body. Proto je dobré uvědomit si jestli ten či onen efekt chceme.

Další velice důležitá hodnota je světelný výkon a případně kvalita světla - CRI. Tato veličina uvádí jak věrně vidíme barvy pod umělým světlem, takže čím vyšší hodnota CRI tím je světlo lepší pro naše oči. LED pásek s vysokým CRI je zvláště vhodné pro hlavní a pracovní osvětlení, nejvíce pak pro čtení či drobnou práci.

Jak se mezi LED pásky orientovat?

Není lehké se orientovat v nepřeberném množství led pásků na trhu, proto nabízíme rychlý návod jak led pásky rozdělovat. 


1) Silně svítivé led pásky s vysokým výkonem - pro hlavní osvětlení
2) Středně svítivé led pásky s nižším výkonem - pro dekorační osvětlení 
3) Málo svítivé led pásky s nízkým výkonem - pro odpočinkové či noční osvětlení

Co od led pásku očekávat?

Všechny LED pásky samozřejmě svítí, některé více a některé méně jak jsme si již řekli. Každopádně všechny LED pásky se zahřívají a musejí se chladit, protože při přetížení či neodborné aplikaci se životnost LED pásku rapidně zkracuje
Proto vždy doporučujeme používat vhodné chladící hliníkové profily pro LED pásky, tak aby zvládly LED pásek uchladit

Jak vybrat kvalitní LED pásek?

V první řadě je třeba si uvědomit co od LED pásku a konkrétního osvětlení požadujete. Hlavní tři požadavky na osvětlení jsou - světelný výkon (intenzita zdroje světla - LED pásku), barva světla a index podání barev (CRI). Kvalitní LED pásky lze mnohdy poznat podle provedení, ale taky to může být zavádějící protože výrobce pro nižší cenu použije levné čipy. Proto doporučujeme vybrat si hlavně dobrého dodavatele, který ví co prodává.

LED pásky a jejich světelný výkon

Světelný výkon je důležitý pro výběr vhodnosti pro hlavní, dekorační, nebo náladové osvětlení a tak dále. Díky světelného výkonu si zvládnete sami vybrat LED pásek k vámi vybranému účelu. Proto jsme taky upravili filtraci pro LED pásky podle kategorie účinnosti lm/w.
Nezapomínejte však na úbytek osvětlení přes difuzor, a taky na odrazy světla od stěn, stropu atd. Čím je plocha od které se světlo odráží tmavší tím větší úbytek světla při odrazu. Pro hlavní osvětlení prostor potřebujeme vysoký světelný výkon, abychom mohli například číst, jak uvedeno výše alespoň 1000lm/m. Naopak pro relaxační osvětlení nebo ambient light nám stačí nízký světelný tok LED pásku. 

LED pásky a jejich index podání barev - CRI

CRI pro LED světla i LED pásky je vlastně indikátor kvality světla, který nám ukazuje jak reálně vidíme barvy pod umělým světlem. Stupnice je od 1-100% kde 100% je rovno slunečnímu světlu. Čím více se index podání barev blíží číslu 100 tím jsou barvy pod umělým světlem věrnější a oči se méně namáhají, protože nám mozek nemusí zpracovávat informace o rozdílech v barvách vnímaných našim okem.
Například když přijdete do obchodu a osvětlení není kvalitní ani se nám jídlo nebo oblečení nebude líbit a půjdeme raději někam jinak, kde nám například oblečení bude připadat hezké jasné a s pěknými barvami a proto si tam i produkt raději koupíme. Proto LED pásky s vysokým CRI jsou vhodné nejen do pracovních prostor, ale taky pro prodej, který je založen na vizuální rovině.

LED pásky pro hlavní osvětlení

Pro hlavní osvětlení potřebujeme hodně světla, proto je třeba vybírat LED pásky podle výkonu nebo světelného výkonu, pro hlavní osvětlení je velmi důležité také CRI pokud se nejedná o nepřímé osvětlení. Je potřeba si uvědomit jakou intenzitu světla obyčejné žárovky chceme nahradit nebo se k ní alespoň přiblížit.
Nesmíme však zapomínat na mnoho dalších aspektů moderního LED osvětlení. Tyto se v mnohém liší od obyčejných wolframových žárovek jako například tvar, úhel vyzařování, nutnost napájecího zdroje atd.

LED pásky jako náhrada klasických žárovek

Pro porovnání s moderním LED osvětlením jsou tyto hodnoty jen orientační, protože každý výrobce klasických žárovek do svítidel a lustrů je vyrábí podle lehce jiných standardů. To v praxi znamená, že dvě vizuálně stejné žárovky se stejným popisem 230V 60W, ale každá od jiného výrobce nemají stejné specifikace při měření ať už jde o svítivost (lm), opravdový odběr (W), ale taky životnost vlákna a tím celé žárovky.

25W = 170-200lm
35W = 300-330lm
40W = 360-400lm
50W = 460-520lm
60W = 550-640lm
75W = 700-850lm
100W = 1000-1350lm

Podle těchto hodnot můžete porovnat LED pásek a jeho svítivost či svítivost jiných zdrojů LED osvětlení s klasickou žárovkou a zhodnotit tak kolik metrů a jak výkonný LED pásek si zakoupit. Musíte také brát v potaz další prvky, které osvětlení ovlivňují. Například musíte myslet na to, že nainstalovaný LED pásek bude v hliníkovém profilu s difuzorem (krytkou), který světlo utlumí cca 3-30% podle použitého materiálu (nejlépe, když tuto informaci výrobce nebo dodavatel uvádí ve specifikacích u difuzorů, protože každý výrobce vyrábí difuzor jinak hrubý nebo i z trochu jiného materiálu).

 


Jak postupovat při výběru napájecího zdroje pro LED pásky si můžete přečíst zde.

Pro výběr LED žárovek a LED svítidel si můžete přečíst více zde.

Pro výběr LED světla do domů si můžete přečíst více zde.

Pro výběr LED světla do komerčních prostor si můžete přečíst více zde.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli :)

  

JAK VYBRAT LED OSVĚTLENÍ     JAK VYBRAT LED PÁSKY    PROJEKTY LED OSVĚTLENÍ

 


 

Proč Smart LED Lighting s.r.o

 

led osvetleni a svitidla na mirukvalitni led pasky svitidla zarovkyled svitidla levne pasky panely trubicedesignova led svitidla pasky zarovky

 

S námi potmě nebudete!

 


 

STAŇTE SE NAŠÍM REGIONÁLNÍM PRODEJCEM A NAVYŠTE SVÉ ZISKY

 

Pokud se chcete stát naším regionálním prodejcem, neváhejte nás kontaktovat!

Tel: 608 577 376   e-mail: prodej@b-smart.cz

 

B-Smart - kompletní řešení

LED projekty

Elektrické topení

Chytré domy

LED světla na míru

  • Výroba svítidel na míru
  • Montáž a instalace
  • Prosvětlené stropy
  • Řízení LED osvětlení
  • Měření intenzity osvětlení
Kontakty
Logo
LED projekty a velkoobchod
8:00 - 18:00
VAŠE LED SPECIÁLKA - SMART LED LIGHTING s.r.o
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz